Na 10. Mednarodni dan za odpravo nekaznovanosti zločinov proti novinarjem izražamo pohvalo pogumnim poročevalcem in novinarjem na prvih linijah, ki pokrivajo konflikte, krize in izredne razmere. Njihovo delo je ključno za razkrivanje kršitev človekovih pravic, zlorab in vojnih zločinov, ki bi sicer ostali skriti pred javnostjo.
Brezprimerno povečanje števila umorjenih novinarjev v zadnjem letu je uničujoče in nesprejemljivo. V Gazi opažamo brezprimerno visoko število žrtev med novinarji, ki se soočajo z izjemno smrtonosnimi nevarnostmi, da bi svetu zagotovili zanesljive novice, pri čemer jim manjkajo ustrezna zaščita in so soočeni z neupravičenimi omejitvami dostopa tujih medijev. Ukrajinski novinarji so še naprej tarče nasilja, nadlegovanja in samovoljnih pridržanj s strani Rusije in proruskih sil. Po Libanonu, Mjanmaru, Jemnu in drugod novinarji pogumno poročajo o trpljenju milijonov civilistov, ujetih v navzkrižni ogenj sprtih strani. V Sudanu je dostop novinarjev tako omejen, da je skoraj nemogoče dokumentirati grozodejstva tekoče vojne.
EU ostro obsoja napade na novinarje in ponovno poziva k nujnim in učinkovitim ukrepom za zaščito novinarjev in medijskih delavcev. Mednarodno humanitarno pravo je jasno: novinarji in medijski delavci so civilisti in morajo biti vedno zaščiteni. Namerno ciljanje novinarjev je vojni zločin po mednarodnem humanitarnem pravu.
Nasilje nad novinarji, grožnje in nadlegovanje ustvarjajo ozračje strahu in samo-cenzure, kar prisili vse več novinarjev v izgnanstvo. Brez odgovornosti se bo krog nasilja nad novinarji nadaljeval, kar bo še bolj zmanjšalo prostor za svobodne in neodvisne medije ter ogrozilo pravico državljanov do informacij. Pozivamo vse države, naj te incidente preiščejo hitro, učinkovito in nepristransko.