31. oktober je v Sloveniji dan reformacije, ki je pomemben tako kot praznik kot tudi dela prost dan. Ta dan nas spominja na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje, ki je v 16. stoletju zaznamovalo Slovenijo in Evropo. Ob tem se Slovenci še posebej spominjamo začetkov slovenskega knjižnega jezika, saj je prav reformacija in delo Primoža Trubarja pomembno vplivala na njegovo oblikovanje.
Osrednja državna proslava ob tem dnevu je potekala v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah potekala bogoslužja. Ob tej priložnosti je predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič v svoji poslanici poudarila: “Znanje je bogastvo, ki nam ga nihče ne more odvzeti.” ✨
Ta modrost nas opominja na pomen izobraževanja, ki je ključnega pomena za napredek in razvoj vsake družbe, vključno z našim članstvom v Evropski uniji. EU si natančno prizadeva za spodbujanje izobraževanja, znanja in dostopa do informacij, kar so temeljne vrednote, ki podpirajo demokratične principe in človekove pravice.
Reformacija nas torej ne opominja le na zgodovinske dogodke, temveč tudi na pomembnost dostopa do znanja, učenja in kulture, ki ostajajo temelj za napredek v evropskem prostoru. Dan reformacije je tudi priložnost, da se spomnimo na evropske vrednote, kot so svoboda izražanja in izobraževanja, ki jih EU neprestano spodbuja.
Viri:
Viri:
(1)© ISJFR ZRC SAZU (https://fran.si/iskanje?FilteredDictionaryIds=130&View=1&Query=reformacija)
(2) RTV SLO (https://www.rtvslo.si/kultura/knjige/matej-arcon-papir-je-res-tanek-in-krhek-a-zapisana-beseda-je-neunicljiva/725921)