V luči torkovih volitev v ZDA smo na uri sociologije podrobneje spoznali ameriški volilni sistem. Dijaki smo se seznanili s ključnimi elementi volitev, kot so elektorski kolegij, kongresne volitve, predsedniške volitve ter koncept “swing states” oziroma nihajočih držav, ki pogosto odločajo izid volitev.

Zanimivost, ki jo morda marsikdo ne ve: ZDA so bile v prvih štirih letih po razglasitvi neodvisnosti konfederacija (podobno kot Švica), a so z novo ustavo iz leta 1787 postale federacija, podobno kot današnja Nemčija in Avstrija. ZDA in EU si danes delita številne demokratične vrednote, kot so svobodne volitve, delitev oblasti in pravna država, čeprav je njun politični sistem v marsičem različen. Federativna struktura v ZDA omogoča, da vsaka zvezna država ohranja nekatere posebnosti, podobno kot članice EU, ki kljub povezavi ohranjajo svojo suverenost.

Na tej uri smo se tako poglobili v razlike in podobnosti, ki jih delimo z ZDA kot demokratično federacijo, ob tem pa izpostavili vrednote svobode in vladavine prava, ki nas kot državljane združujejo tako v Sloveniji kot širše v Evropi.

Visited 3 times, 1 visit(s) today